Info Sri Lanka | www.infosrilanka.lk

ගැහැණියකගේ වේදනාව: featured by Oshadi Himasha

සෑම වසරකම මාර්තු මස 08 වනදා ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය ලෙස නම් කර ඇත.සියවසකට අධික කාළයක් ලොව පුරා මෙම කාන්තා දිනය සමරයි. නමුත් සැබවින්ම කාන්තාවන්ට හිමිවිය යුතු නිසි තැන ලැබෙනවාදැයි සැක සහිතයි. නිරන්තරයෙන් පාහේ කාන්තාවන්ට අත්විදින්නට වන ඉතා කටුක ඉරණම් පිළිබඳව අපට අසන්නට ලැබෙනවා.එවන් වාතාවරණයකදී ඡායාරූප ශිල්පී ලක්මාල් සිංහාරගේ නිරූපණ ශිල්පී ඕශධී හිමාශා සමග එක්ව අපූරු නිර්මාණාත්මක ඡායාරූප පෙලක් කල අයුරි මේ දිනවල මුහුණුපොත හරහා අපට හමුවුනා.

ඒ පිළිබඳව ඡායාරූප ශිල්පී ලක්මාල් සිංහාරගේ අදහස පහතින්…

” කාලෙකින් සටහනක් තැබිය යුතු කාලයක සිටිමි යැයි සිතමි.පින්තූර පෙලෙන් මා කීමට අදහස් කරන කතාව ඔබට වැටහේ යැයි අනුමාන කරමි.කෝරෝනා වසංගතයත් සමගම ලෝකය පූරා සීග්‍රයෙන් වර්ධනය වන “කාන්තා හිංසනය” පිටු දැකීම මෙහි මූලික පරමාර්ථය වූනා. ගැහැනියගේ දුක-කදුල-වේදනාව-ජායාරූපශිල්පියෙකු ලෙස මාගේ වෘත්තීය මට්ටමින් මෙවැනි නිර්මාණයක් සිදු කිරීමට හැකි වීම පිළිබද ඇත්තේ නිහතමානී සියුම් ආඩම්බරයකි.

අදහස ඇවිත් දවස් 3කින් මේ විදියට මේක කරන්න පුලුවන් වුනේ නිර්මාණයේ කතා නායිකාව වන ඕෂධි හිමාෂා කාවින්දී මට ලබා දුන්න සහයෝගය නිසාමයි. නිරෑපිකාවක් විදියට ඇයගේ පරිණතභාවය මෙහිදී මෙහි සාර්ථකත්වයට රැකුලක් වුනා. ඒ වගේම බෙහෙවින් ස්තූති විය යුතුයි ඇයගේ ආදර සැමියත් මේ නිර්මාණය සදහා මට අපූරෑ සහයෝගයක් දැක්වූවා. ඕෂදීව මේ විදියට පාට කලේ සුභාෂ් අබේවික්‍රම මල්ලී. ඇත්තෙන්ම මේ Shoot එකේ ඉන්නේ ඕෂදීමද කියන එක ගොඩක් වෙලාවට ඔබට සිතෙන කාරණයක් වේවී.ඒ තරම් සියුමැලී වේෂ නිරෑපනයක් අපි මෙහිදී භාවිතා කලා…

ඒ වගේම මෙහි භාවිතා වුන හැම නිෂ්චල උපකරණක්ම නිදි මරාගෙන එක රැයින් හැදුවේ මමමයි.කවි ටිකත් පුලුවන් විදියට හදිස්සියේ ලියව්වා.මම කැමතියි මේ පින්තූර දකිද්දී එන අදහස් ඔබ කවී වලින් මෙහි සටහන් කරනවා නම්.

අපි හැමෝම අපේ අම්මාට ගොඩාක් ආදරෙයි…ලෝකයේ වෙසෙන හැම ගැහැණියක්ම අම්මා විදියට සලකලා අපි ආදරේ කරමූ…ගරැ කරමු….කාන්තා හිංසනය පිටු දකිමු…”ගැහැනියට- මගේ අම්මාට මේ නිර්මාණය උපහාරක්ම වේවා…!!!”

Related news

අයවැය කතාවෙදි බැසිල් බොරු කියලා [Video]

administrator

මත්පැන් මිල ඉහළ හැටි මෙන්න

administrator

KIU විශ්වවිද්‍යාලය අමානුෂිකයි: කෝවිඩ් ආසාධිත සිසුන්ට තර්ජනය කර බැණ වදියි

administrator

නිට්ටඹුව පොලිසියේ ඇස් වසා: ඉපැරණි කළුවර සහ කොස් ගස් කපන ජාවාරමක්!

administrator

ඈවරයි, දෑවරයි, තුන් ඈවරයි: ආණ්ඩුව ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සේවය විකුණන්න තීන්දු කරයි!

administrator

පර්චසයක් රුපියල් 500 බැගින් මුතුරාජවෙල අක්කර 400ක් සමාගමකට විකුණලා.

administrator