fbpx
Struggle of the relatives of enforced disappearances completes six years

ශ්‍රී ලාංකේය දේශපාලන ඉතිහාසයේ හැරවුම් ලක්ෂයක් ගත් අරගලය ගාලු මුවදොරදී සිය පළමු දින සියය සමරන විට උතුරේ තවත් අඛණ්ඩ අරගලයක් දින දහසකට අධික කාලයක් නිශ්ශබ්දව සම්පූර්ණ කර තිබුණි. දකුණේ අරගලය දේශීය හා ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය හරහා හෙළිදරව් වූ විට, යුද්ධයෙන් විනාශ වූ ප්‍රදේශවල අරගලය කිසිදු මැදිහත් කරුවෙකුගේ අවධානයට ලක් නොවූ තරම්ය. අරගලය එහි මූලික ඉලක්කයන් තරමක් දුරට සපුරා ගත් විට, යුද වැන්දඹුවන්ගේ සහ තම සහකරු හෝ සහකාරිය හෝ දරුවා අහිමි වූවන්ගේ දුක්ඛිත වේදනාව මත ඇති වූ අරගලය තවමත් එහි ඒකායන අරමුණ ඉටු කර ගැනීම සඳහා ඉලක්ක රහිතව සොයමින් සිටී.

බලහත්කාර අතුරුදහන්වීම් පිළිබඳ ඥාතීන්ගේ සංගමයේ (ARED) අඛණ්ඩ අරගලය පෙබරවාරි 20 දින කිලිනොච්චියේදී සිය හයවන සංවත්සරය සනිටුහන් කළේය. උතුරු පළාතේ දිස්ත්‍රික්ක පහේම සාමූහික ආයතනයක් ලෙස පැමිණෙන ARED කිලිනොච්චි ශාඛාව විසින් සිය පළමු විරෝධතාව දියත් කරන ලදී. 2017 පෙබරවාරි 20 වැනි දින. ඉන් අනතුරුව මන්නාරම, මුලතිව්, වව්නියාව සහ යාපනයේ අනෙකුත් ශාඛා ඊළඟ සති කිහිපය තුළ සිය ව්‍යාපාර ආරම්භ කරන ලදී.

සිය ගණනක් දෙමාපියන් කිලිනොච්චි නගරයට රැස්වී පෙබරවාරි 20 සඳුදා උදෑසන පෙළපාළියක් පැවැත්වූයේ ඔවුන්ගේ නිමක් නැති අරගලයේ හයවන වසර සනිටුහන් කිරීමට පමණක් නොව, අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳ කාර්යාලය (OMP) ඔවුන්ට ලබා දීමට ගෙන ඇති පියවරට එරෙහිව තම අප්‍රසාදය පළ කිරීමට ය. ඔවුන්ගේ අහිමි වූ ආදරණීයයන් වෙනුවෙන් රුපියල් 200,000 ක වන්දියක්.

“ඔවුන් හිතන්නේ අපේ දරුවන් හෝ සහකරුවෝ රුපියල් 200,000 කට ගන්න හරක් වගේ කියලා,” කෝපයට පත් මව්වරු කඳුළු සලමින් කෑ ගැසූහ.

අතුරුදහන් වූ තම ඥාතීන්ගේ පෝස්ටර් සහ ඡායාරූප අතැතිව A9 මාර්ගය දිගේ ඇවිද ගිය විරෝධතාකරුවෝ කියා සිටියේ කිලිනොච්චියේදී රුපියල් 150,000 කට හරක් මිලදී ගත හැකි බවයි.

ARED කිලිනොච්චි ශාඛාව කිලිනොච්චි දිස්ත්‍රික් මහ රෝහලට නුදුරින් පුළුල් A9 මාර්ගයට මුහුණලා සිල්ලර වෙළඳසැලකට යාබදව කුඩා සීමිත ඉඩක සිය කාර්යාලය පිහිටුවා තිබුණි.

පිටතින් ඇති එහි දෙමළ සංඥා පුවරුව හැරුණු විට, අමුත්තන්ගේ ඇසට හසුවන පළමු දෙය නම්, 2017 ආරම්භයේ සිට සංවිධානය ඔවුන්ගේ අරගලයේ යෙදී සිටි දින ගණන වන අංක 2,192 ප්‍රදර්ශනය කරන දොරටුවේ එල්ලා ඇති කාඩ්බෝඩ් ය.

එම පුවරුවේ අනෙක් පැත්තේ ප්‍රබල ප්‍රකාශයක් දරයි – “අපි නැවත නැවතත් ව්‍යාජ OMP වලට රැවටීමට සූදානම් නැහැ.”

ආගන්තුකයෙකුගේ මනසට වඩාත්ම වදින්නේ සන්නද්ධ අරගලයේ අවසන් සති කිහිපය තුළ යුද්ධයෙන් විපතට පත් වූවන් මත පැටවූ කුරිරුකම් පිළිබඳ ග්‍රැෆික් පින්තූර කොලෙජ් සහිත විශාල බැනරයක්.

මෙම බැනරය දැකීමෙන් කෙනෙකුගේ මනස පුරා දිවෙන කම්පන තරංගය යුද්ධයේ අවසන් අදියරේදී හෝ ඉන් පසු මාධ්‍ය හරහා සහ විශේෂයෙන් සමාජ මාධ්‍ය හරහා බෙදා හරින ලද ග්‍රැෆික් අන්තර්ගතයේ බිහිසුණු මතකයන් අලුත් කරයි.

මෙම රූප දැකීමෙන් පසු ඇති වන කැළඹිලි සහගත හැඟීම, අතුරුදහන් වූවා යැයි කියනු ලබන පිරිමින්, ගැහැනුන් සහ නව යොවුන් වියේ ඡායාරූප සිය ගණනකින් පිරී ඇති ඒ අසල බිත්තිය මත ඔවුන්ගේ දෑස් තැබූ පසු මානසික අවපීඩනයක් බවට පරිවර්තනය වනු ඇත. බලහත්කාර අතුරුදහන් කිරීම්වලට ලක් විය.

පෙබරවාරි 20 වැනි දින පෙළපාළියට සහභාගී වූ බොහෝ කාන්තා විරෝධතාකරුවන් අතරින්, මැදිවියේ මව්වරුන් දෙදෙනෙකු ඔවුන්ගේ සත්‍ය සෙවීමේ මෙහෙයුමේදී ඔවුන්ගේ කථා නැවත වරක් අසන්නට ලැබෙන බව බොහෝ ඒත්තු ගැන්වීමෙන් පසු ඔවුන්ගේ දුක්ඛිත කතා අප සමඟ බෙදා ගැනීමට එකඟ විය.

පද්ධතිය සහ බලධාරීන් කෙරෙහි ඔවුන් තුළ ඇති අවිශ්වාසය පසුගිය වසර 13 ක කාලය තුළ ඔවුන්ගේ අහිමි වූ කිට්ටු ඥාතීන්ට යුක්තිය ඉටු කර ගැනීමේදී නිමක් නැති අසාර්ථකත්වයන් තුළ දකුණේ මාධ්‍යවලට කිසිදු වෙනසක් සිදු කර නැත. ඒ නිසා ඔවුන්ව අවංකව කතා කිරීමට ලෙහෙසි පහසු කාර්යයක් නොවීය.

යුද්ධය නිමා වී ඇති බැවින් යටත් වූ පවුල් තාවකාලික ආරක්‍ෂිත කඳවුරුවලට රැගෙන යද්දී පරීක්‍ෂණ කටයුතු සඳහා තම එකම පුතා ඕමන්තේ ආරක්‍ෂක අංශ වෙත භාරදීමට සිදුවීමේ බිහිසුණු අත්දැකීම කාන්තාවන් දෙදෙනාගෙන් එක් අයෙකි. එයාගේ පුතා ආයෙත් යාළුවෙලා හිටියේ නැහැ. කෙසේ වෙතත්, කිලිනොච්චියේ සිට මුලතිව් වෙත සමූහ නික්ම යාමේදී තම වැඩිමහල් දියණිය අතරමං වූ ආකාරය පිළිබඳ කනගාටුදායක කතාවක් අනෙක් කාන්තාව බෙදාගෙන තිබේ.

කිලිනොච්චියේ 53 හැවිරිදි කදුර්කාමනාදන් කෝකිලවානි කිලිනොච්චිය මධ්‍ය මහා විද්‍යාලයේ ඉගෙනුම ලැබූ 18 හැවිරිදි තම පුත් ගෞරි සර්ගර් අහිමි වූ ආකාරය විස්තර කළාය.

2008 දෙසැම්බර් මස මුලදී කිලිනොච්චි අහසට දෙපස සිට ඉදිරියට යන ශ්‍රී ලංකා යුද හමුදා භට පිරිස් සහ පසු බසිමින් සිටි එල්.ටී.ටී.ඊ. යුද හමුදාව මන්නාරම සහ වවුනියාව දෙසින් ඉදිරියට යමින් සිටි අතර කිලිනොච්චියේ පිහිටි එල්.ටී.ටී.ඊ සාමාජිකයින්ට තවදුරටත් ආරක්ෂිත මුලතිව් භූමිය වෙත පසුබැසීම හැර වෙනත් විකල්පයක් නොතිබුණි.

අභ්‍යන්තර කාලතුවක්කු ප්‍රහාරවලින් කිලිනොච්චියේ වැසියන් විශාල සංඛ්‍යාවක් දිවි ගලවා ගනිමින් පලා යමින් සිටි අතර පලා යමින් සිටි ජනතාව අතර රැඳී සිටි කාඩරයන් එම ප්‍රබලයෙන්ම ප්‍රතිප්‍රහාර එල්ල කරමින් සිවිල් වැසියන්ට දැඩි අවධානමක් එල්ල කළහ.

අභ්‍යන්තර කාලතුවක්කු ප්‍රහාරවලින් කිලිනොච්චියේ වැසියන් විශාල සංඛ්‍යාවක් දිවි ගලවා ගනිමින් පලා යමින් සිටි අතර පලා යමින් සිටි ජනතාව අතර රැඳී සිටි කාඩරයන් එම ප්‍රබලයෙන්ම ප්‍රතිප්‍රහාර එල්ල කරමින් සිවිල් වැසියන්ට දැඩි අවධානමක් එල්ල කළහ.

ඉදිරියට යන හමුදා අවසානයේ ඔවුන්ගේ ප්‍රහාරය අඩු කරන විට, පසුබසින සාමාන්‍ය වැසියන් බොහෝ දෙනෙකුට පැමිණ හමුදා රැකවරණය ලබා ගැනීමට අවස්ථාව ලැබුණේ කාඩර්වරුන් තවදුරටත් ඉවත් වෙමින් පවතින බැවිනි. ”කෝකිලවානි පැවසුවාය.

“ඉන්පසු අපි වවුනියාවට බස්රථ මගින් ප්‍රවාහනය කර අභ්‍යන්තර අවතැන් කඳවුරුවලට මුදා හැරීමට පෙර ඕමන්ත ආරක්ෂක අංශ මුරපොළවල්වල දැඩි ආරක්‍ෂක පරීක්‍ෂණයක් සිදු කෙරෙමින් තිබිණි.

“සියලු නව යොවුන් වියේ සහ තරුණ වැඩිහිටියන් ඔවුන්ගේ පවුල්වලින් වෙන් කර විවිධ කණ්ඩායම්වලට ගෙන ගොස් ඔවුන් තවදුරටත් ආරක්‍ෂක පරීක්‍ෂණයකට ලක් කළ යුතු බව පවසමින්. අනෙක් බොහෝ දෙමවුපියන් මෙන්ම මටද අපට ලැබුණු අණ පරිදි මගේ එකම පුතා හමුදාවට භාර දීමට සිදු විය. ඒක තමයි මම මගේ දරුවාව අන්තිම වතාවට දැක්කේ” ඇය කඳුළු සැලුවාය.
මද විරාමයකින් පසු කෝකිලවානී නැවතත් පටන් ගත්තාය.

“ඕමන්තේදී තරුණයන් ප්‍රදර්ශනය සඳහා රැගෙන ගිය හමුදා නිලධාරීන් අතර ජාත්‍යන්තර රතු කුරුස සංවිධානයේ (ICRC) නියෝජිතයන්ද සිටි නිසා ඇතැම් දෙමාපියන් වාසනාවන්ත විය. ජාත්‍යන්තර රතු කුරුස කමිටුවේ නිලධාරීන් සිටින විට පරීක්ෂා කිරීම සඳහා රැගෙන ගිය සියලුම දෙනා පසුව ඔවුන්ගේ පවුල් වෙත නිදහස් කර ඇත, ”ඇය සුසුම්ලමින් සිටියාය.

අප සමඟ කතා කිරීමට ස්වේච්ඡාවෙන් ඉදිරිපත් වූ දෙවැනි මව වන යෝගේෂ්වරන් විජයලක්ෂ්මි (51) කියන්නට ඇත්තේ වෙනස්ම ආකාරයේ කතාවකි. ආරක්‍ෂක හමුදාවේ ඉදිරි ගමනේදී කිලිනොච්චියේ සිට මුලතිව් වෙත පලා යමින් සිටියදී ඇය සිය සැමියා සහ දරුවන් තිදෙනා, වැඩිමහල් දියණිය සහ කුඩා පුතුන් දෙදෙනා සමඟ සිට ඇත.

“කිලිනොච්චියේ බොහෝ වැසියන් සැතපුම් ගණන් පයින් මුලතිව් වෙත පසු බසිමින් සිටි අතර දෙපසින් දිගින් දිගටම එල්ල වූ ෂෙල් වෙඩි ප්‍රහාරවලින් අපි භීතියට පත් විය. එක් අවස්ථාවක, අපට යාර සිය ගණනක් දුරින් විශාල පිපිරීමක් සිදු වූ අතර, අවසානයේ අපට අපගේ වැඩිමහල් දියණිය අහිමි වූ බව නොදැන අපි හෙල්ලෙන් දුවන්න පටන් ගත්තෙමු.

“ඒ වන විට මගේ දුව අනූෂාගේ වයස අවුරුදු 18 ක් වූ අතර කිලිනොච්චියෙන් මංමුලා සහගත ලෙස පලා යමින් සිටි දහස් ගණන් නිවාස අහිමි සිවිල් වැසියන් අතරේ ඇය සොයා ගැනීමට අපට කළ හැකි වූයේ අල්ප වශයෙනි.

“ඇත්තටම මම දන්නේ නැහැ මගේ දරුවාට මොකද වුණේ කියලා. ඇය හරස් වෙඩි තැබීමෙන් මිය ගියද නැතහොත් වෙනත් බොහෝ තරුණයන් මෙන් අත්අඩංගුවට ගෙන ඇත. ඒත් මට දැන් පාර දිහා බලාගෙන ඉඳලා මගේ කෙල්ල කොයි මොහොතක හරි මාව හොයාගෙන එයි කියලා හිතන එක නවත්තන්න බෑ” විජයලක්ෂ්මි හඬා වැටුණාය.

උතුරේ දිස්ති‍්‍රක්ක පහේ එවැනි මව්වරුන් බොහෝ දෙනෙක් අද වන විට අහිමි වූ දරුවන් හෝ අඹුසැමියන් නිසා දුක් විඳිති. ඔවුන් 2017 දී ආරම්භ කළ අරගලයට වසර හයක් ගත වූවත් එවකට යහපාලන රජයෙන් විසඳුමක් ලැබුණේ නැත.

අතුරුදන්වූවන් පිළිබඳ කාර්යාලය පිහිටුවීමට පෙර සිටම ඔවුන් ආරම්භ කළ අරගලය විසඳුමක් ගෙන ඒම සඳහා කිසිදු බලධාරියෙකු හෝ රජයක් විසින් සකස් කර ඇති කිසිදු යාන්ත්‍රණයක් විශ්වාස නොකරන තැනට පැමිණ තිබේ.

කිලිනොච්චියේ පිහිටි ARED ශාඛාවේ සභාපතිනිය ද වන කෝකිලවානි පැවසුවේ කාලය ගතවීමත් සමඟ OMP පිළිබඳ විශ්වාසය නැති වූ බවයි.

“ඔවුන් ඔවුන් සමඟ ලියාපදිංචි වන ලෙස අපෙන් ඉල්ලා සිටි අතර ඔවුන්ගේ අලුත්ම විහිළුව වූයේ අපට අහිමි වූ දරුවාගේ හෝ සහකරු හෝ සහකාරිය වෙනුවෙන් මරණ සහතිකයක් ලබා දීමෙන් අපට රුපියල් ලක්ෂ දෙකකින් වන්දි ගෙවීමයි. අතුරුදන් වූ අපේ දරුවන් ගැන එක තොරතුරක් සොයා දෙන්න පුළුවන් නම් අපි ඔවුන්ට ලක්ෂ 100ක් දෙනවා.

“අපිව විටින් විට බොහෝ පුද්ගලයන් සහ පුද්ගලයන් විසින් රවටනු ලැබුවා. සාමාන්‍ය ඇඳුමින් සැරසී පොලිස් නිලධාරීන් හෝ ආරක්‍ෂක අංශ සාමාජිකයන් ලෙස පෙනී සිටින ඇතැමුන් පැමිණෙන්නේ අපේ දරුවන් සිටින තැන් ගැන තොරතුරු තිබෙන බව පවසමිනි. මෙම නාඳුනන පුද්ගලයින් විසින් ඇතැම් දෙමාපියන් රුපියල් 500,000 සිට මිලියනය දක්වා මුදල් පැහැරගෙන ඇති නමුත් කිසිදු දරුවෙකු ආපසු පැමිණීම හෝ ඔවුන් වෙත යන වලංගු තොරතුරු ලබා දී නොමැත,” ඇය පැවසුවාය.

“සියල්ලටම වඩා, වඩාත්ම දුක්ඛිත කාරණය වන්නේ නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන බලධාරීන් අපට සලකන්නේ කෙසේද යන්නයි. ඔවුන් සිතන්නේ අප කරදර ඇති කරන්නන් බවත්, අපගේ විරෝධතාව ලියාපදිංචි කිරීමට පාරට බසින සෑම අවස්ථාවකදීම අපගේ දුක්ඛිත හා අරගල නිහඬ කිරීමට දැඩිම ක්‍රියාමාර්ග ගන්නා බවත්ය.

“රනිල් වික්‍රමසිංහ ජනාධිපතිතුමා බලයට පත්වන විට අපේ ප්‍රශ්නවලට විසඳුමක් ලබාදේවි කියලා අපි බලාපොරොත්තු වුණා. ඒ නිසා අපි ජනවාරි 15 වැනිදා ජාතික තෛපොංගල් උත්සවයට යාපනයට ගිය අවස්ථාවේදී අපි ඔහුව පෞද්ගලිකව බැලීමට ගිය නමුත් අපේ කණ්ඩායම් විසුරුවා හැරීමට ආරක්ෂක අංශ විසින් අපට පහර දී පහර දුන්නා. බොහෝ අය අහනවා ඇයි අපි අපේ මිනිස්සු මේ විරෝධතාවලට ගෙන්වන්නේ නැත්තේ කියලා. පිරිමින් මෙම විරෝධතා ව්‍යාපාරවලට සහභාගී වුවහොත් ඔවුන් සමඟ නීත්‍යානුකූලව කටයුතු කරනු ඇතැයි හෝ නැවත වරක් බලධාරීන් විසින් ඔවුන් රැගෙන යනු ඇතැයි අපට සැබෑ බියක් ඇත, ”ඇය පැවසුවාය.

මේ ප්‍රදේශවල දෙමළ දේශපාලනඥයන් පවා බොරු පොරොන්දු දීලා අපිව රවට්ටන්න හදනවා. ඔවුන් මේ ප්‍රදේශවලට යන හැමවිටම ලොකු කතා කියනවා නීත්‍යානුකූල පරීක්ෂණයක් කරන්න කියලා දකුණේ රජයට බලපෑම් කරනවා කියලා. හැබැයි මුන් ඔක්කොම බොරු කියන්නේ ඡන්ද දිනන්න මිසක් වෙන මොකටවත් නෙවෙයි.” කෝකිලවානී වඩාත් දැඩි ස්වරයෙන් කීවාය.

“යුද්ධය අවසන් වී වසර 13කට පසුවත් අපේ දරුවන් හෝ අතුරුදහන් වූ පවුලේ සාමාජිකයන් තවමත් ජීවතුන් අතර සිටිනවාදැයි අපි නොදනිමු. අද වනතුරු අතුරුදන් වූ එකදු අයෙක්වත් සොයා නොගත් OMP සහ ඔවුන්ගේ ක්‍රියාකාරකම් පිළිබඳව අපට විශ්වාසයක් නැති වී ඇත. අප ඉල්ලා සිටින්නේ ස්වාධීන සහ විශ්වාසදායක යාන්ත්‍රණයක් මගින් මේ සම්බන්ධයෙන් විධිමත් හා විනිවිද භාවයෙන් යුත් පරීක්ෂණයක් කරන ලෙසයි. එය අවසන් වූ පසු සහ අපගේ පවුලේ සාමාජිකයන් ඇත්ත වශයෙන්ම මිය ගොස් ඇති බව සොයා ගැනීම් තිබේ නම්, බලධාරීන් ඉදිරිපත් වී ඔවුන් තවදුරටත් නොමැති බව අපට දැනුම් දිය යුතුය. එතෙක් අපි මේ ජීවන අරගලය අත්හරින්නේ නැහැ.

“මේ ජීවිතය ගෙනියන එක ලේසි නෑ. සෑම දිනකම අප ජීවත් වන්නේ මිය යන්නේ දුකෙන් සහ යුක්තිය ඉටු වේ යැයි අපේක්ෂාවෙනි. ඔබේ දරුවා නිවසින් අතුරුදහන් වුවහොත් හෝ පාසලෙන් ආපසු එන ගමනක් නැති වුවහොත් ඔබට මොහොතක් ජීවත් විය හැකිද? ඔයාට එහෙම දෙයක් වුණොත් ඔයාගේ පවුලේ සාමය මොහොතකටවත් පවතිනවද” විජයලක්ෂ්මි මන්නාරමට ඉහළින් බටහිර අහසේ බැස යන හිරු දෙස බලමින් ප්‍රශ්න කළාය.

කිලිනොච්චිය දිස්ත්‍රික්කයේ පමණක් පුද්ගලයන් 1000කට අධික සංඛ්‍යාවක් සහ රටේ අනෙකුත් යුද්ධයෙන් විනාශ වූ ප්‍රදේශවලින් 20,000කට අධික සංඛ්‍යාවක් අහිමි වූ බව මව්වරු පවසති. එමෙන්ම වසර හයක් තිස්සේ තම ආදරණීයයා සොයා ගැනීමේ අරගලයේදී මව්වරුන් 158ක් පමණ මිය ගොස් ඇත. ඔවුන්ගේ ප්‍රශ්නයට විසඳුම් සෙවීමට බලධාරීන් කෙතරම් ක්‍රියාශීලී වුවත්, ඕනෑම රජයක දේශපාලන පරිපාලනය සත්‍ය සෙවීමට කෙතරම් අවංක වුවත්, ඔවුන්ගේ වේදනාව පරම්පරා ගණනාවකට පවතිනු ඇත.

එසේම ජෝසප් ස්ටාලින් වරක් පැවසුවේ “එක් මිනිසෙකුගේ මරණය ඛේදවාචකයකි. මිලියනයකගේ මරණය සංඛ්‍යාලේඛනයකි. අපට අමතක කළ නොහැකි දෙය නම්, රාජ්‍යයේ මරණය පිළිබඳ සංඛ්‍යාලේඛන සෑදෙන එම මිලියන ගණනින් සෑම එකක්ම තවමත් පුද්ගලික ඛේදවාචකයන් බව ය.

අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳ කාර්යාලයේ ප්‍රතිචාරය (OMP)

මෙම චෝදනාවලට ප්‍රතිචාර දක්වමින් දැනට අධිකරණ අමාත්‍යාංශය යටතේ ආයතනගත කර ඇති අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳ කාර්යාලය (OMP) කියා සිටින්නේ මේ පිළිබඳව සොයා බලා විසඳුම් සෙවීම වසර තුනක මාර්ග සිතියමක් බවයි.

OMP හි විධායක අධ්‍යක්ෂ J. තත්පරම් පැවසුවේ ඔවුන්ට දැනටමත් ලැබී ඇති පැමිණිලි පිළිබඳ මූලික පරීක්ෂණ සිදු කිරීම, මූලික තොරතුරු ලබා ගැනීම සහ සිදුවී ඇති දේ අවසන් කිරීමට පෙර ඒවා පිළිබඳ අධිකරණ වෛද්‍ය පරීක්ෂණ සිදු කිරීම ඉතා දිගු හා සංකීර්ණ ක්‍රියාවලියක් බවයි. අතුරුදහන් වූ පුද්ගලයෙක්.

කෙසේ වෙතත්, අතුරුදන් වූ තම ඥාතීන්ට මරණ සහතිකය නිකුත් කර ලිපිගොනුව වසා දැමීම සඳහා තමන්ව පද්ධතියේ ලියාපදිංචි කර ගැනීම සඳහා රුපියල් ලක්ෂ 2ක වන්දි මුදලක් ලබාදුන් බවට මව්වරුන් කරන චෝදනාව විධායක අධ්‍යක්ෂවරයා තරයේ ප්‍රතික්ෂේප කළේය. .

“රුපියල් 200,000 ගෙවන්නේ වන්දියක් හෝ වන්දියක් ලෙස නොව මෙම ඥාතීන්ට එකවර ගෙවීමක් ලෙස පවුල් පුනර්ජීවන වැඩසටහනට ආර්ථික වශයෙන් ආධාර මුදලක් ලෙස බව අපි පැහැදිලිව ප්‍රකාශ කර තිබෙනවා. අනික අපි කොහොමත් මේවාට මරණ සහතික නිකුත් කරන්නේ නැහැ.

“මෙම ගෙවීම අයදුම් කිරීමට සහ ලබා ගැනීමට සුදුසුකම් ඇති අය අපි නිර්දේශ කරන අතර OMP නොව මෙම ගෙවීමට පහසුකම් සපයන්නේ ජාතික සමගිය සහ සංහිඳියාව සඳහා වන කාර්යාලය (ONUR)” තත්පරම් පැවසීය.

OMP මඟින් අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳ තොරතුරු එනම් යුද්ධයෙන් හෝ කිසියම් ව්‍යසනයකට ගොදුරු වූවන් පිළිබඳ තොරතුරු වර්ගීකරණය නොකරන නමුත් දිස්ත්‍රික්, ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය ආදිය අනුව 1969 සිට මේ දක්වා දත්ත හෝ පැමිණිලි වර්ගීකරණය කර ඇති බව ඔහු පැවසීය.

Leave a Reply